הדלפת דברי יעלון: שיפר בא לקלל ויצא מברך

אולי זה לא נעים להתנצל. אולי זה אפילו רע – אם אתה עושה זאת בעל כורחך כדי לא לקלקל יחסים עם "בת בריתנו" הגדולה ולרצותה. אך תפקידם של פוליטיקאים וגם מדינאים הוא להתפתל לפעמים ואף להתכופף למען הפוליטיקה, הדיפלומטיה או התקינות הפוליטית. חיילים – תפקידם לשכב על הגדר לפעמים ויעלון החיל המובהק שכב על הגדר בשביל כולנו ועל כך מגיע לו צל"ש. לא גינוי ולא ביזוי.

בדיעבד למרות ההתנצלות הכפויה ועל אף כל המהומה – לא קרה שום אסון. הכל לטובה. שכן בהדלפת דברי יעלון שנאמרו בכלל בדלתיים סגורות – שיפר בא לקלל ויצא מברך. כי האמריקנים וכל העולם וגם הישראלים שמעו סוף סוף בכנות, בנסוח בוטה אך "ישר ולענין" מה חושבים בישראל על התהליך המדיני שהם מנסים לכפות פה. ויש לקוות שהדברים מחלחלים. מי שצריך עכשו להרהר – מהרהר. אם לא ג'ון קרי ואובמה – לפחות הישראלים וידידינו בעולם ואולי גם נתניהו אם הוא לא שותף לדעתו זו של יעלון ואם הוא לא עומד מאחרי "פליטת הפה" החשובה הזו.

גם אם לא התכוון לכך (אולי כן?) יעלון נשכב על הגדר ואמר בשביל כולנו "המלך הוא עירום". אם זו הדרך היחידה לומר את האמת לארה"ב – התנצלות ועלבון הם מחיר כדאי וראוי ויעלון לא יפסיד בטוח הארוך. בדיעבד ומעבר לסנסציה היומית – ההדלפה עושה שירות טוב ליעלון ולעם ישראל שעכשיו אוהב את יעלון יותר ויודע את האמת על מה שקורה.

ושיפסיקו לבלבל לנו את המח על הנזקים שגרמו כביכול אמירותיו הלא-דיפלומטיות של יעלון. הצבור לא קונה את זה. רק העתונאים מייללים. שכן הנזקים שעלול להביא עלינו שתוף הפעולה מעורר הפלצות הנרקם בין ג'ון קרי, לבני ועריקאת גדולים לאין שיעור מהנזקים המטופשים שהתקשורת מייחסת ליעלון ומרעישה בגינם עולמות.

זו לא הפעם הראשונה שמנהיגים ישראלים מתעמתים בחריפות עם נציגים אמריקנים. בגין אמר לשגריר ארה"ב "אנחנו לא וסלים שלכם ולא רפובליקת בננות". שמיר דפק על השולחן ואמר למזכיר המדינה בייקר בלשון בוטה, לא דיפלומטית ובטון חריף אך בשליטה עצמית – כך העיד אהוד ברק שהיה אז רמטכ"ל – "אדוני המזכיר, אתה יכול לדרוש מה שתבחר לדרוש, אבל זאת המדינה והארץ שלנו ולא נסכים לעשות שום דבר שיפגע בעתידה ובאינטרסים שלה, גם אם טובי ידידינו ידרשו זאת" (מתוך הספר "כסלע איתן").

כגודל כשלונם של האמריקנים באזורים אחרים במזה"ת (עיראק, מצרים, סוריה, אפגניסטן ועוד) כך בהתאמה רבה תשוקתם האובססיבית (נכון, בוגי) להשיג או לכפות הסכם בין ישראל והפלשתינים. למה? ראשית, כי הם רוצים הישג והצלחה לפחות במקום אחד. שנית, כי ישראל התלויה בהם כל כך לדעתם, הדמוקרטית והפתוחה (עם התקשורת "הליבראלית" והשמאל הצעקני) היא בעיניהם טרף קל יותר מאסאד, גנרל א-סיסי או חאמיד כראזי המצפצפים על ארה"ב.

האמריקנים והאחרים יודעים שיעלון לא יצא בהצהרה רשמית ופומבית אלא אמר את הדברים בחוג סגור אך זה משקף מה שחושבים רבים וטובים על התהליך המדיני שהם מנסים לכפות עלינו. לכן ישראל חייבת למצוא את הדרך הטקטית המתאימה לומר לאמריקנים בלשון דיפלומטית מה שאמר יעלון בלשון בוטה "Enough is Enough!"

אודות יגאל מיכאל מיְמון

הוגה דעות ומהפכן חברתי הדוגל ביהדות כחזון לאומי מדיני וחברתי וחותר לשנוי המשטר ושיטת הבחירות. כפובליציסט ואיש תקשורת מתבטא בנושאי חברה, מדינה ומזרח תיכון. בעבר איש מודיעין ערביסט בוגר סיירת מטכ"ל ויחידה 504 שעסק בין השאר ביעוץ פוליטי, עתונות והסברה. לומד, מלמד וכותב על תורה וקבלה בפריזמה של ימינו. Israeli commentator on Israeli Affairs and Middle Eastern History & Politics. Formerly worked for the Israeli Prime Minister Office, for various Israeli Military and Government Agencies, and for the Media (Radio).
פוסט זה פורסם בקטגוריה הקושיה הפלשתינאית. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s