אין חדש תחת השמש… והמשכיל בעת ההיא לא ידום[1]

אין חדש תחת השמש… והמשכיל בעת ההיא לא ידום[1]

מאז ומעולם מה שאנחנו תופשים ויכולים לתפוש בחושינו הוא בסך הכל מה שאנחנו יכולים לתפוש בהם… סביר והגיוני להניח שקיימים דברים שאיננו יכולים לתפוש בחושינו או להשיג במוחנו (המוגבל) ולכן איננו יכולים בדרך כלל להוכיח אמפירית את קיומם.

הבעיה היא שמאז דקארט התנחלה (וזו לא היתה כוונתו או אשמתו של דקארט) תפישה מוטעית, מטופשת והרת-אסון לפיה "אם איננו יכולים להוכיח קיומו של דבר הוא בעצם לא קיים", למשל אלוהים… ובעיני רבים זו ההוכחה הניצחת לאי-קיומו של האל. רק משום שבשכלנו המוגבל איננו מסוגלים להוכיח את קיומו לוגית או אמפירית. מבלי להבין שהמתודה של דקארט שמנחה אותנו היא מוגבלת כשלעצמה. ואגב, הוא עצמו הגיע בסוף תהליך הברורים הפילוסופיים שלו למבוי סתום ונזזק למה שקרוי בלטינית deus ex machina אל מתוך המכונה (שמופיע ומציל – במקרה זה למשל – את ההוגה מסתבך ברשת ההגיגים הפילוסופיים של עצמו)…

לכן כל אדם נבון צריך להבין שהמתודה של דקארט טובה למה שהיא טובה ותו לא.

ומי שרוצה למצוא את אלוהים ולהבין את פשר הבריאה צריך לעשות זאת בכלים אחרים, לא במתודה של דקארט. למשל דרך התבוננות בהיסטוריה הפלאית והבלתי מובנת – מבחינה תבונית ורציונלית – של עם ישראל… או למשל לקרוא תורה ותנ"ך בשיטה אחרת ממה שרגילים רוב בני האדם בימינו. לנסות ולו רק לצורך הענין ולקבל – אפילו על תנאי – את הנאמר ונכתב שם, להבין ולזרום עם זה ולראות אם זה מסתדר בראש שלו או לא.


[1] תגובה בשולי מאמר הגות של פרופ' אלוף (במיל') יצחק בן-ישראל "הוכחות לקיום עולם חיצון" בעתון "הארץ", מגזין "אודיסאה" 26.01.2014

אודות יגאל מיכאל מיְמון

הוגה דעות ומהפכן חברתי הדוגל ביהדות כחזון לאומי מדיני וחברתי וחותר לשנוי המשטר ושיטת הבחירות. כפובליציסט ואיש תקשורת מתבטא בנושאי חברה, מדינה ומזרח תיכון. בעבר איש מודיעין ערביסט בוגר סיירת מטכ"ל ויחידה 504 שעסק בין השאר ביעוץ פוליטי, עתונות והסברה. לומד, מלמד וכותב על תורה וקבלה בפריזמה של ימינו. Israeli commentator on Israeli Affairs and Middle Eastern History & Politics. Formerly worked for the Israeli Prime Minister Office, for various Israeli Military and Government Agencies, and for the Media (Radio).
פוסט זה פורסם בקטגוריה הקושיה הפלשתינאית. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s